Як обрати професію майбутнього?

опубліковано 20 серп. 2019 р., 09:18 Державна бібліотека України для юнацтва   [ оновлено 20 серп. 2019 р., 09:38 ]
Сучасна середньостатистична дитина обирає серед шкільних предметів та професій, які їй відомі з найближчого оточення, і цей вибір обмежений. Але парадигма вибору професії у 21 столітті змінилася: ми маємо відійти від директивного спрямування дітей до надання їм більших прав на власний вибір, на розширення можливостей та альтернатив.Як їм допомогти у цьому?

Уявіть собі два кола, які перетинаються між собою. Одне з них це світ Я, інше зовнішній світ – сучасні професії. На перетині утворюється простір вибору, адже дитина має обирати професію, яка відповідає її особливостям і одночасно має бути затребуваною у зовнішньому світі. І я би запропонувала батькам сфокусуватися на розширенні цих кіл, щоб дитина обирала з більшої кількості альтернатив.

Тобто, по-перше, цікавитися думкою та почуттями дитини щодо тих чи інших занять та ситуацій, вчити її прислухатися до себе, шукати відповіді всередині, фокусувати свої питання на самоусвідомленні.

По-друге, створювати розвиваюче середовище, в якому у дитини буде різноманітний соціальний досвід — можливість спробувати себе в дитячому та юнацькому віці в різних ролях: догляд за тваринами і молодшими дітьми, приготування їжі, творчість, підприємництво, наука, спорт, IT — список можна продовжувати до нескінченності.

Важливо дивитися на світ професій майбутнього, з точки зору проблем і завдань, які існують у людства, країни, і розмірковувати над тим, які знання і навички потрібні для їх вирішення. Я впевнена, що ще більш посилиться запит на міждисциплінарність — інтеграцію різних сфер знань. Тому, будь ласка, не змушуйте своїх дітей вибирати, ким вони хочуть бути — «фізиками» або «ліриками», технарями або гуманітаріями. Такий поділ застарілий, адже багато сучасних професій дають можливість інтегрувати ці інтереси і навички.


Автор: Тамара Сухенко – психолог, коуч, авторка книжки — тренінгу «Як обрати професію майбутнього. Посібник для молодих людей від 13 до 80»
Уривок запозичено: Сухенко Т. Те, що треба: Як допомогти дитині обрати свою професію [Електронний ресурс] / Тамара Сухенко // WoMo : сайт.  — Електрон.  дані. — Режим доступу:  https://womo.ua/yak-obrati-profesiyu-maybutnogo/  - Назва з екрану.  - Дата пергляду: 20.08.2019. 

Вибір професій в еру відсутності професій

Лекція Тамари Сухенко в Київському університеті імені Бориса Грінченка, в рамках проекту «Зустріч з лідером», організатор ННЦ Культури лідерства. - Як трансформуються поняття професії?

Як обрати професію майбутнього?


Виступ Тамари Сухенко на конференції "Підлітки. Освіта. Інструкція до дії". Організатор Освітній Експеримент. Більш детальна інформація про 1) тренінги та консультації для підлітків по вибору професії 2) семінари з передачі авторської профорієнтаціонної методики на сайті
http://humantime.com.ua/
Comments